Przeskocz do treści

Integracja

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej – obecnie największy kościół w Polsce, znajdujący się w województwie wielkopolskim, w gminie Ślesin, w miejscowości Licheń Stary (niedaleko Konina). Położony jest na terenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym, ważnego katolickiego ośrodka religijnego w kraju. Budowlę wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i 1850–1852, których świadkami byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka.

Monumentalna pięcionawowa bazylika z centralną kopułą zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Powstała z inicjatywy marianina Eugeniusza Makulskiego według projektu Barbary Bieleckiej. Głównymi konstruktorami byli Ryszard Wojdak i Marek Kin. Wzniesiona została w latach 1994–2004. Powstanie świątyni zostało sfinansowane z datków pielgrzymów.

Jest to obecnie największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się około 250 000 wiernych.

12 czerwca 2004 miało miejsce poświęcenie bazyliki, jako Wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa. Pierwszym kustoszem sanktuarium i proboszczem tamtejszej parafii został ks. Eugeniusz Makulski. Obecnie funkcję kustosza pełni ks. Wiktor Gumienny MIC, zaś proboszczem jest ks. Henryk Kulik MIC

Do kościoła prowadzą 33 stopnie (ich liczba nawiązują do lat życia Chrystusa na ziemi). W świątyni znajduje się 365 okien, symbolizujących liczbę dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe, symbolizujące liczbę tygodni w roku kalendarzowym, oraz 12 kolumn, symbolizujących dwunastu apostołów.

Zgodnie z zamysłem architektonicznym bazylika przypomina falujący złoty łan zboża. Przejawia się to w dekoracji roślinnej placu przed świątynią oraz w architekturze samej świątyni. Zauważalne jest to m.in. w oknach wypełnionych szkłem o odcieniu złotawo-bursztynowym, ze ślusarką z anodowanego aluminium w formie kłosów oraz kolumnach w portykach i we wnętrzu świątyni.

Źródło: Wikipedia.org

KONIŃSKI KAMERALNY ZESPÓŁ SMYCZKOWY AD LIBITUM ​

Zespół działa w ramach amatorskiego ruchu artystycznego. Powstał z pasji wspólnego muzykowania i wykonywania muzyki kameralnej, by swoimi występami uświetniać zarówno spotkania kulturalne jak i okolicznościowe.

Członkowie zespołu od kilku lat wspólnie brali udział w wielu różnych przedsięwzięciach artystycznych i imprezach kulturalnych organizowanych dla mieszkańców naszego miasta, ale także poza jego granicami. Oficjalnie swoją działalność artystyczną pod obecną nazwą zespół rozpoczął w marcu 2013 roku.

W repertuarze zespołu znajdą się zarówno pozycje muzyki klasycznej, jak również aranżacje utworów lżejszego gatunku, od walców, poprzez tanga, aż do przebojów muzyki rozrywkowej. Są to kompozycje oryginalne oraz opracowania znanych i popularnych utworów. Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy AD – LIBITUM, tworzą zarówno absolwenci szkół jak i wyższych uczelni muzycznych.

SKŁAD ZESPOŁU:

  • Mirosław Grzanka i Krystian Panfil – I skrzypce.
  • Paulina Wawrzyniak, Robert Gaertner – II skrzypce
  • Klaudia Larus, Zuzanna Figaj – altówka
  • Daria Junkiert – wiolonczela
  • Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas

Fanpage zespołu na Facebooku