Warsztaty

W programie drugiego dnia Spotkania, zaplanowaliśmy organizację wizyt studyjnych oraz warsztatów.

WIZYTY STUDYJNE

W pierwszej części Spotkania – w godzinach 10.05-11.35 – zapraszamy do udziału w wizytach studyjnych. Trzy wizyty – spośród czterech zaplanowanych – odbędą się w gdyńskich jednostkach zajmujących się wsparciem dziecka i rodziny. Uczestnikom (liczebność grup: do 20 ) zapewniamy transport autokarowy do miejsc wizyt studyjnych w obie strony (z i do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia). Dla pozostałych osób, nie uczestniczących w wizytach studyjnych w gdyńskich placówkach, zaplanowaliśmy prezentację działalności trzech ośrodków z Polski (Łomża, Częstochowa i powiat ziemski koniński). Prezentacje odbędą się w sali audytoryjnej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Zachęcamy do zapoznania się z ramowym profilem jednostek prezentujących swoją działalność w ramach wizyt studyjnych, a następnie dokonanie w formularzu rejestracyjnym wyboru, w którym chcieliby Państwo uczestniczyć. O zakwalifikowaniu do danej wizyty studyjnej decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Wizyta studyjna nr 1:
Zespół ds. intensywnej pracy socjalnej z rodziną przy ul. Wolności 11a – jednostka organizacyjna w strukturze MOPS Gdynia., której głównym zadaniem jest udzielanie intensywnego, zindywidualizowanego wsparcia rodzinom z wieloma problemami, pozostającym na pograniczu rozpadu, przejawiającym dysfunkcje, które na poziomie zaistniałych skutków mogą spowodować konieczność umieszczenia dzieci w systemie opieki całodobowej. W jednostce prowadzona jest intensywna praca socjalna, zgodnie z opracowanym i wdrożonym w MOPS Gdynia trójpodziałem pracy socjalnej.

Wizyta studyjna nr 2:
Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej przy ul. Filomatów 2 – jednostka organizacyjna w strukturze MOPS Gdynia, do której zadań należy koordynacja całości działań związanych z rodzinną pieczą zastępczą.

Wizyta studyjna nr 2:
Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej przy ul. Filomatów 2 – jednostka organizacyjna w strukturze MOPS Gdynia, do której zadań należy koordynacja całości działań związanych z rodzinną pieczą zastępczą.

Wizyta studyjna nr 3:
Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD – przy ul. Morskiej 112b/111 – jednostka organizacyjna w strukturze MOPS Gdynia. Centrum zajmuje się problematyką uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego powstałego w wyniku spożywania przez matkę alkoholu w ciąży. Działalność jednostki ukierunkowana jest na pomoc rodzicom/opiekunom i dzieciom z syndromem FASD (spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych). Jest to jedyny ośrodek tego typu w Polsce finansowany w pełni ze środków samorządowych.

Wizyta studyjna nr 4:
UZUPEŁNIĆ KOALICJA

 

CZĘŚĆ WARSZTATOWA

W drugiej części Spotkania – w godzinach 12.00-13.00 – zapraszamy do udziału w części warsztatowej. Poniżej znajdą Państwo szczegółowy opis warsztatów. Z uwagi na liczebność grup, warsztaty będą mieć charakter mini wykładów połączonych z dyskusją. Dodatkowe informacje o osobach prowadzących znajdą Państwo TUTAJ. Zachęcamy do zapoznania się z założeniami i celami każdego z nich, a następnie dokonanie w formularzu rejestracyjnym wyboru, w którym chcieliby Państwo uczestniczyć. O zakwalifikowaniu do danego warsztatu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Warsztat nr 1:
„Od czego zależy udany związek? Udział wybranych zmiennych psychicznych w kształtowaniu się dobrych relacji partnerskich.”
Prowadzący: dr Marcin Szulc

Ramowy program warsztatu:

  • Gentelman czy Genderman? Czy wiemy czego oczekują kobiety od mężczyzn w XXI wieku?
  • Proces wyboru partnera / partnerki z perspektywy socjobiologicznej.
  • Stereotypy płciowe – stereotypizacja ról płciowych w bajkach dla dzieci.
  • Stereotypy przemocy – Kto jest bardziej agresywny, chłopcy czy dziewczęta?
  • Trójskładnikowa koncepcji miłości Sternberga
  • Fazy związku.
  • Od czego zależy udany związek?
  • Dwa w jednym, czyli małżeństwo „jego” a małżeństwo „jej”
  • Stres w związku a zdrowie.
  • Intymność – klucz do szczęścia.

Warsztat nr 2:
„Walizka miłości – co dziecku rodzic spakował, dorosły z walizki wyciągnie. Wpływ wczesnej opieki nad dzieckiem na relacje międzyludzkie.”
Prowadząca: dr n.med. Agata Cichoń-Chojnacka

„Osiągniecie zdrowia psychicznego wymaga, aby niemowlę i małe dziecko doświadczyło ciepłej, intymnej i nieprzerwanej relacji z matką (lub jej stałym substytutem)”
(Bowlby).

Przywiązanie kształtuje się̨ do trzeciego roku życia  w związku z relacją z osobą matkującą i funkcjonuje jako swoista matryca, na podstawie której tworzone są̨ kolejne bliskie relacje w dorosłym życiu. Tajemnica dobrej więzi tkwi we wrażliwości rodzica oraz reagowaniu na potrzeby konkretnego dziecka. Opiekunowie w różnym stopniu są wrażliwi na potrzeby dziecka i różnie na nie odpowiadają. Jakość́ wczesnych więzi uczuciowych dziecka i ich konsekwencje dla późniejszego funkcjonowania społecznego i emocjonalnego to problem ważny dla rozumienia dysfunkcji występujących w zachowaniu dzieci i nastolatków (zaburzenia zachowania, depresja). Analiza wczesnego rozwoju więzi dziecka odkrywa istotne informacje na temat podstaw jego funkcjonowania społecznego, emocjonalnego i poznawczego. Badania pokazują̨, że istnieje istotny związek między stylem przywiązania dorosłych partnerów powstałym między nimi a ich opiekunami, a ich relacjami w dorosłym związku.

Warsztat nr 3:
„Emocje za kurtyną – czyli „w naszej rodzinie się nie złościmy”.”
Prowadząca: dr Edyta Sinacka-Kubik

 Emocje – część z nich lubimy, o części od najmłodszych lat słyszymy, że są złe. „Złość piękności szkodzi”, „Nie wolno złościć się na mamę i tatę”. W rzeczywistości, złość im dłużej tłumiona, tym bardziej narasta. Narastając, przybiera postać negatywnej energii, która odkłada się w naszym ciele i przeradza się w dolegliwości psychofizyczne lub wybucha w najmniej oczekiwanym momencie. Nie sposób czuć wyłącznie tego, co dla nas przyjemne, bo wówczas nie przeżywamy tych doświadczeń w pełni, w pewnym sensie zubożając samych siebie. Skoro więc można nauczyć dziecko jazdy na rowerze czy grać na skrzypcach, to może warto też dać mu odpowiednie wykształcenie emocjonalne?

Warsztat nr 4:
„Miłość, nienawiść, złość, radość  – mentalizowanie emocji”.
Prowadzący: Bartosz Karcz 

Mentalizacja jako umiejętność wspomagająca pracę z rodziną zastępczą i dbanie o higienę własnej pracy. Od kilkudziesięciu lat wskazuje się na istotny czynnik skutecznego kontaktu w rodzinie i współpracy z nią. Umiejętność odczytywania umysłu innych od wewnątrz, ich intencji i emocji oraz rozpoznawanie swoich stanów emocjonalnych i motywacji z zewnątrz prowadzi do prawdziwej i konstruktywnej relacji z innymi osobami, rodziną czy klientami. Podczas spotkania osoby uczestniczące odkryją potencjał mentalizowania i wykorzystywanie tej umiejętności w codziennym życiu i pracy.

Close